Aktualności

Restauracja przyjazna dzieciom

Restauracja przyjazna dzieciom. Czyli jaka? I co to tak naprawdę znaczy dla dziecka, rodziców i tych bezdzietnych, którzy po prostu wpadli coś zjeść.
Poprosiłam zaprzyjaźnione mamy, aby wypunktowały najważniejsze zalety restauracji i kawiarni, w których dobrze się czują i one i ich dzieci. Wbrew pozorom dziecięce menu wcale nie znalazło się na czele tego minirankingu. Zwłaszcza jeśli jego podstawą są paluszki rybne, frytki i temu podobne świństewka. Więc jeśli nie dedykowane potrawy, to co tak naprawdę się liczy? Sprawdźcie!

 


Po pierwsze: Kącik zabaw
Mamy są jednogłośne: przyzwoicie wyposażony kącik zabaw to podstawa. Często bez niego dorosłym nie uda się spokojnie zjeść posiłku. Fajnie jeśli kącik jest obszerny i wyposażony w zabawki lub gry dostosowane do różnego wieku dzieci. Kolorowanka i kredki nie wyczerpują tematu. Idealny kącik zabaw - tu moje rozmówczynie znów były zgodne – to osobne pomieszczenie. Dobrze widoczne z sali jadalnej, ale jednak oddzielone od niej drzwiami. Dzieciaki bawią się swobodnie, nie przeszkadzają dorosłym, a jednak cały czas są na oku rodziców. Ideał!

 


Po drugie: Przestrzeń
Umówmy się: ciasne lokale nie są przyjazne ani dzieciom, ani rodzicom, którzy muszą gdzieś pomieścić wózek, potomka (często rozbrykanego lub marudzącego, nic w tym złego, takie jego prawo) i jeszcze siebie. Schody to też problemem. W teorii można liczyć na pomoc obsługi lub życzliwych przechodniów, ale wiadomo co mówi stare porzekadło: Umiesz liczyć? Licz na siebie.


Po trzecie: Toaleta
Czystość to podstawa. Mydło, ciepła woda, papierowe ręczniki to punkty obowiązkowe. Wilgotne chusteczki i pieluszki – bardzo mile widziane. Przewijak również powinien być standardem. Podobnie jak osobna przestrzeń do karmienia piersią. Przydają się też nakładki na deskę, postumenciki ułatwiające umycie małych rączek w dorosłej umywalce. Gorzej gdy toaleta jest gdzieś hen daleko, poza lokalem (pół biedy latem, ale zimą wizyta w WC urasta do miana grubszego problemu), albo jest tak mikroskopijna, że nie sposób obrócić się w niej wokół własnej osi w pojedynkę, a co dopiero odprawić tę całą toaletową ekwilibrystykę we dwoje?

 


Po czwarte: Atmosfera
Jak przekonuje jedna z moich rozmówczyń: na nic wspaniałe kąciki zabaw i przewijak de lux bez życzliwego nastawienia personelu. Rodzice chcą się czuć mile widziani w lokalu. A to poczucie może im zapewnić tylko wyrozumiały i otwarty personel. Mamy są zgodne, że tu liczą się drobiazgi. Rodzinna atmosfera, pomoc z wózkiem czy udostępnienie przestrzeni, w której można spokojnie nakarmić piersią lub podgrzać posiłek dla malca. Często to właśnie takie drobnostki decydują o tym, czy kiedykolwiek wrócimy do lokalu.


Zofia Jurczak

Redaktorka portalu CzasDzieci.pl

Aktualności – pozostałe:

 • INWESTUJ(e)MY w Dzieci - GŁOSOWANIE

  Drodzy Rodzice, poniżej prezentujemy inwestycje, które zostały zakwalifikowane do konkursu. Ostateczny wynik zależy teraz tylko od was, więc głosujcie na najlepsze inwestycje 2016!

  więcej
 • INWESTUJ(e)MY w dzieci! - KONKURS

  Konkurs! Wybierzcie razem z nami Najlepszą Inwestycję dla dzieci 2016. Mamy dla was dobrą informację! Z racji bardzo dużego zainteresowania konkursem, przedłużamy możliwość zgłaszania inicjatyw do 12.02.2017.

  więcej
 • Korzyści z uczestnictwa w Konkursie

  Udział w Konkursie daje wymierne korzyści marketingowe i wizerunkowe!

  więcej
 • Co to jest inwestycja? - KONKURS dla dzieci

  Najlepsza inwestycja dla dzieci powinna mieć swoją nagrodę i tu oddajemy sprawę w Wasze ręce! Jak według Was powinna wyglądać nagroda dla najlepszych z najlepszych? Czekamy na Wasze propozycje!

  więcej
 • Biblioteki marzeń

  Nowoczesne biblioteki dla najmłodszych wymykają się jednoznacznym definicjom i uciekają od utartych stereotypów. I świetnie! Jeśli bowiem chcemy zachęcać dzieci do sięgania po książki, jeśli chcemy dbać o rozwój czytelnictwa w ogóle, musimy działać.

  więcej
 • Plac zabaw – bezpieczny i funkcjonalny

  Jaki powinien być najlepszy i najfajniejszy plac zabaw dla dzieci? I czy tylko dla dzieci? Przecież spędzają tam czas także opiekunowie. Co jest podstawą udanej zabawy?

  więcej

Rekomendacje

Aldona:

Ciekawe, nawet bardzo, my już zgłosiliśmy!... »

Kasia:

Inwestycje w dzieci są bardzo potrzebne, bo dzieci są nasza przyszłością. Dobrze że podejmujecie taki temat, może inni te pomyślą że warto.... »

Napisz co mylisz o akcji:
© CzasDzieci.pl 2017