Aktualności

Plac zabaw – bezpieczny i funkcjonalny

Jaki powinien być najlepszy i najfajniejszy plac zabaw dla dzieci? I czy tylko dla dzieci? Przecież spędzają tam czas także opiekunowie. Co jest podstawą udanej zabawy? I dlaczego …

 

Przede wszystkim bezpieczny. Czyli zaprojektowany i wybudowany wg obowiązujących norm. Z materiałów, które nie szkodzą: nie są pokryte emulsją, która ma działanie niepożądane takie jak np. farbowanie ubrań lub uwalnianie szkodliwych substancji, gdy np. dziecko zechce polizać rączkę od huśtawki. Podłożem każdego miejsca zabawy dla dzieci powinny być miękkie nawierzchnie wykonane z materiałów amortyzujących, czyli np. piasek albo maty z tworzyw sztucznych. Elementy poszczególnych sprzętów muszą być odpowiednio zabezpieczone np. wystające śruby, czy ostre kanty. A wyobrażacie sobie plac zabaw pełen psich odchodów? Albo dzieci wbiegające z placu zabaw prosto na ulicę? Dlatego właśnie koniecznym warunkiem jest ogrodzenie takich miejsc, nawet niewielkim płotkiem.

 

 

Plac zabaw to miejsce aktywności fizycznej, dla dzieci w rożnym wieku, dlatego musi być jak najbardziej funkcjonalny. Ważne jest wydzielenie kilku stref, na których znajdować się będą sprzęty przystosowane do rożnych rozmiarów nóżek i rączek. Ważne w tym aspekcie jest odpowiednie nachylenie zjeżdżalni, poziom schodków czy wysokość huśtawek lub karuzeli. A gdy jesteśmy już przy sprzętach, to nie zapomnijmy również o strefie bez jakichkolwiek przyrządów, czyli o miejscu na dowolną aktywność, na której dzieci będą mogły pograć w piłkę, poskakać na skakance czy zagrać w klasy. Kolejną ważną zasadą jest usytuowanie placu zabaw, tak aby przynajmniej w pewnej części był zacieniony.

 

 

Idealny plac zabaw to miejsce, które przyciąga różnorodnością sprzętów i kolorystyką. To taki teren, który zapewni harmonijny i wszechstronny rozwój korzystających z niego dzieci, ale także będzie atrakcyjny dla opiekunów. Spacerując i wybierając miejsca, w których można spędzić czas z dzieckiem kierujemy się prostą zasadą: czy moje dziecko będzie się miało na czym bawić oraz czy będę mieć czas, żeby na chwilę przysiąść, przeczytać książkę lub pogadać a ono w tym czasie będzie bezpieczne? I właśnie wg tych kryteriów wybieramy miejsce do zabawy dla naszych pociech.

A jeśli jesteśmy już przy zabawie, to podstawą udanej zabawy w miejscach do tego przeznaczonych jest możliwość eksplorowania otoczenia wg własnych umiejętności i pomysłów. Dlatego place zabaw muszą być dostosowane do możliwości dzieci (karuzela na którą może wejść samodzielnie dziecko czy zjeżdżalnia, z której nie boi się zjechać). Powinny być też atrakcyjne kolorystycznie.

 

 

Wybiegając w przyszłość: czekamy na takie place zabaw, które będą atrakcyjne i dla dzieci i dla rodziców, które pozwolą się wspólnie pohuśtać albo razem zjechać ze zjeżdżalni – słowem plac zabaw dla wszystkich!

 

 

Magdalena Kurowska

Redaktorka portalu CzasDzieci.pl

Aktualności – pozostałe:

 • INWESTUJ(e)MY w Dzieci - GŁOSOWANIE

  Drodzy Rodzice, poniżej prezentujemy inwestycje, które zostały zakwalifikowane do konkursu. Ostateczny wynik zależy teraz tylko od was, więc głosujcie na najlepsze inwestycje 2016!

  więcej
 • INWESTUJ(e)MY w dzieci! - KONKURS

  Konkurs! Wybierzcie razem z nami Najlepszą Inwestycję dla dzieci 2016. Mamy dla was dobrą informację! Z racji bardzo dużego zainteresowania konkursem, przedłużamy możliwość zgłaszania inicjatyw do 12.02.2017.

  więcej
 • Korzyści z uczestnictwa w Konkursie

  Udział w Konkursie daje wymierne korzyści marketingowe i wizerunkowe!

  więcej
 • Co to jest inwestycja? - KONKURS dla dzieci

  Najlepsza inwestycja dla dzieci powinna mieć swoją nagrodę i tu oddajemy sprawę w Wasze ręce! Jak według Was powinna wyglądać nagroda dla najlepszych z najlepszych? Czekamy na Wasze propozycje!

  więcej
 • Restauracja przyjazna dzieciom

  Restauracja przyjazna dzieciom. Czyli jaka? I co to tak naprawdę znaczy dla dziecka, rodziców i tych bezdzietnych, którzy po prostu wpadli coś zjeść. Poprosiłam zaprzyjaźnione mamy, aby wypunktowały najważniejsze zalety restauracji i kawiarni, w których dobrze się czują i one i ich dzieci.

  więcej
 • Biblioteki marzeń

  Nowoczesne biblioteki dla najmłodszych wymykają się jednoznacznym definicjom i uciekają od utartych stereotypów. I świetnie! Jeśli bowiem chcemy zachęcać dzieci do sięgania po książki, jeśli chcemy dbać o rozwój czytelnictwa w ogóle, musimy działać.

  więcej

Rekomendacje

Aldona:

Ciekawe, nawet bardzo, my już zgłosiliśmy!... »

Kasia:

Inwestycje w dzieci są bardzo potrzebne, bo dzieci są nasza przyszłością. Dobrze że podejmujecie taki temat, może inni te pomyślą że warto.... »

Napisz co mylisz o akcji:
© CzasDzieci.pl 2017