Aktualności

Biblioteki marzeń

Nowoczesne biblioteki dla najmłodszych wymykają się jednoznacznym definicjom i uciekają od utartych stereotypów. I świetnie! Jeśli bowiem chcemy zachęcać dzieci do sięgania po książki, jeśli chcemy dbać o rozwój czytelnictwa w ogóle, musimy działać. Świetny księgozbiór to za mało, by przykuć uwagę najmłodszych. Imponujący księgozbiór w niebanalnej przestrzeni to jest coś, obok czego nikt nie przejdzie obojętnie.

 

Nie od dziś wiadomo, że dobrze zaprojektowane wnętrza sprzyjają rozwojowi najmłodszych. To właśnie dlatego biblioteki dla dzieci powinny być ze wszech miar wyjątkowe: tak w formie, jak i w treści. Dopasowane do zdolności percepcyjnych najmłodszych, powinny być miejscem tak intrygującym, magicznym, pobudzającym wyobraźnię, jak i sprzyjającym rozwojowi, edukacji czytelniczej, nauce przez zabawę.

Ważne, by intrygowały, by zachęcały najmłodszych do przekraczania progu biblioteki oraz by na każdym kroku dawały dzieciom milion powodów, aby zostać w środku jak najdłużej.

 

Na świecie są już takie miejsca, w których rzeczywistość z fikcją literacką współistnieje, dając dziecięcej wyobraźni nieograniczone możliwości rozwoju.

 

Oto kilka przykładów: 

 

Dział dziecięcy w Bibliotece Publicznej w Brentwood, Tennessee (USA).

 

Wejście do działu dziecięcego w Bibliotece Publicznej w Cerritos, Kalifornia (USA).

 

Biblioteka Centrala w Kansas City (USA).

 

Dział dziecięcy Biblioteki Publicznej w Plainfield (USA).

 

Biblioteka Centralna im. Benjamina L. Hooksa w Memphis (USA).

 

Biblioteka Dziecięca w Muyinga (Burundi).

 

Zielona Biblioteka w Bibliotece Centralnej (Singapur).

 

Pokój dziecięcy w Bibliotece Publicznej w Camarillo w Kalifornii (USA).

 

Anna Hacuś-Krawczyk

Redaktorka portalu CzasDzieci.pl

 

Zdjęcia pochodzą z artykułu: http://booklips.pl/galeria/najladniejsze-biblioteki-dzieciece-na-swiecie/

Aktualności – pozostałe:

 • INWESTUJ(e)MY w Dzieci - GŁOSOWANIE

  Drodzy Rodzice, poniżej prezentujemy inwestycje, które zostały zakwalifikowane do konkursu. Ostateczny wynik zależy teraz tylko od was, więc głosujcie na najlepsze inwestycje 2016!

  więcej
 • INWESTUJ(e)MY w dzieci! - KONKURS

  Konkurs! Wybierzcie razem z nami Najlepszą Inwestycję dla dzieci 2016. Mamy dla was dobrą informację! Z racji bardzo dużego zainteresowania konkursem, przedłużamy możliwość zgłaszania inicjatyw do 12.02.2017.

  więcej
 • Korzyści z uczestnictwa w Konkursie

  Udział w Konkursie daje wymierne korzyści marketingowe i wizerunkowe!

  więcej
 • Co to jest inwestycja? - KONKURS dla dzieci

  Najlepsza inwestycja dla dzieci powinna mieć swoją nagrodę i tu oddajemy sprawę w Wasze ręce! Jak według Was powinna wyglądać nagroda dla najlepszych z najlepszych? Czekamy na Wasze propozycje!

  więcej
 • Restauracja przyjazna dzieciom

  Restauracja przyjazna dzieciom. Czyli jaka? I co to tak naprawdę znaczy dla dziecka, rodziców i tych bezdzietnych, którzy po prostu wpadli coś zjeść. Poprosiłam zaprzyjaźnione mamy, aby wypunktowały najważniejsze zalety restauracji i kawiarni, w których dobrze się czują i one i ich dzieci.

  więcej
 • Plac zabaw – bezpieczny i funkcjonalny

  Jaki powinien być najlepszy i najfajniejszy plac zabaw dla dzieci? I czy tylko dla dzieci? Przecież spędzają tam czas także opiekunowie. Co jest podstawą udanej zabawy?

  więcej

Rekomendacje

Aldona:

Ciekawe, nawet bardzo, my już zgłosiliśmy!... »

Kasia:

Inwestycje w dzieci są bardzo potrzebne, bo dzieci są nasza przyszłością. Dobrze że podejmujecie taki temat, może inni te pomyślą że warto.... »

Napisz co mylisz o akcji:
© CzasDzieci.pl 2017